Gyermeklélek a bölcsődei beszoktatáskor

A közösségbe való beszoktatás sajnos nem zajlik le mindig gördülékenyen. Gyermekünk lelkiállapotát és viselkedését megfigyelve azonban akár homeopátiával is megkönnyíthetjük a kialakult helyzethez való alkalmazkodást mind az anya, mind gyermeke részéről.

 

Minden anyuka és legféltettebb kincse, a gyermeke számára elérkezik az idő, mikor hosszabb időre el kell válniuk egymástól. Első ilyen alkalom lehet a bölcsődei beszoktatás, hiszen ma már nagyon kevés anyuka engedheti meg magának, hogy gyermekével három évig otthon maradhasson, ami –valljuk be- egy gyermek számára a legideálisabb állapotot jelentené.

 

 

Szocializálódás mindenekelőtt

Ha előre tudjuk, hogy bizony elég korán vissza kell majd menjünk munkahelyünkre dolgozni, ajánlatos a kisbabát minél gyakrabban megismertetni kortársaival a játszótéren, játszóházakban, vagy akár orvosunkra várva az egészséges rendelésen. Ha tehetjük, hamar szoktassuk hozzá nagyobb társaságokhoz akár gyerekekről, akár felnőttekről legyen szó, hogy szocializálódjon és bizalma az idegenek iránt megnövekedjen. Fontos, hogy lássa, hogy a mamája jól érzi magát az adott társaságban.

A rátelepedés ára

Ha az anyuka túlságosan védi gyermekét a környezetétől és tyúkanyóként „rátelepszik”, ez a gyermekben bizalmatlanságot, bizonytalanságot ébreszthet a külvilág felé. Sem a mamának, sem a babának nem tesz jót a külvilágtól való elszigetelődés, melynek főként a későbbi, társadalomba való beilleszkedés nehézségei során fizethetjük meg az árát. Ezért tegyük meg azt az első lépést, hogy kisbabánkat már néhány hónapos korától barátok és családtagok karjaiba átrakjuk úgy, hogy természetesen ott maradunk és figyeljük reakcióit. Ha megijed a baba, mosolyogva és vigasztalva vegyük vissza karjainkba, majd egy újabb alkalommal megint próbálkozhatunk. A legfontosabb, hogy a kisgyermek már baba korában érezze, hogy a körülötte lévő világ biztonságot nyújt számára.

A szorongás megelőzése

A szeparációs szorongás valamilyen mértékben szinte az összes beszoktatás alatt lévő kisgyermeket érinti, de nem mindegy, milyen mértékben hagyjuk ezt az állapotot kifejlődni. A megelőzés a legfontosabb. Főként az elsőszülött gyerekeknél jellemző a nagyobb mértékű szorongás, hiszen nincs előtte egy idősebb testvér példája, aki szó nélkül iskolába, vagy óvodába jár. Gyermekünk, kellő információ hiányában úgy is megélheti a beszoktatást, hogy mamája elhagyta és ez nagy traumát jelenthetne számára. Ezért a bölcsődékben és óvodákban az első napokat, majd órákat együtt töltjük gyermekünkkel és a gondozónő tanácsára egyéni igény szerint szoktathatjuk be fokozatosan a gyermeket. Nagyon fontos, hogy a gyermek a gondozót úgy ismerje meg, hogy anyuka is ott van és lássa, hogy anyuka elfogadja a gondozót és bizalmat szavaz neki.

Ha otthoni gyermekfelügyelőre van szükségünk, gyermekünket soha ne hagyjuk egyedül olyan felnőttel, akivel nem ismertettük össze, akinek a társaságát még nem szokta meg.

 

A kialakult szorongás kezelése homeopátiával

Gyermekünk viselkedését megfigyelve, önálló személyiségét figyelembe véve az alábbi homeopátiás készítmények közül választhatunk a kialakult szorongás oldására. A szereket a tünetek enyhüléséig, de maximum egy hétig adagoljuk. Ha a tünetek egy héten belül nem enyhülnek, vegyük igénybe homeopátiás orvos segítségét.

Chamomilla 15CH kétnaponta 1x5: Ha a gyerek általában nyugodt, de egyik pillanatról a másikra dührohamot kap és csak akkor nyugszik meg, ha kézbe veszik és járkálnak vele. Hiszti alatt megfeszíti összes izmát, és hátrafeszíti magát.

Sedatif PC napi 4x1: Nyugtató, stresszoldó hatású az ingerlékeny, érzelmileg labilis, hiperaktív gyerek számára.

Natrium Muriaticum 15CH napi 2x5: Ha a kisgyermek szomorú, befelé fordulóvá válik, nem igazán játszik társaival és elvan egyedül a bölcsiben.

Lachesis 30CH 2 napig 1x5: Ha a nagyobbik testvér megy bölcsibe, míg a kicsi otthon van anyával. Ilyenkor féltékenység alakulhat ki a közösségbe vitt gyermeknél.

Nux vomica 15CH napi 1x5: A gyerek nagyon agresszív, sokszor verekszik, veszekszik társaival. Ezek a gyerekek általában fejfájósak, nehezebben pihenik ki magukat, mert nehezen alszanak el. Előfordulhat, hogy gyakrabban jár pisilni szorongása miatt.

Gelsemium 15CH napi 2x5: A gyerek előre szorong, félénk, nem tud aludni. Sokat aggódnak, és szorongásuk gyakori pisilési ingerben nyilvánul meg.

Argentum Nitricum 15CH napi 2x5: Hasmenéssel járó szorongás enyhítésére a sietős, kapkodó gyereknél.

Pulsatilla 15CH napi 2x5: Ha a gyerek bújós, sírós, nehezen barátkozik és nagyon anyás. Anya távozása után viszont könnyen megvigasztalódik. Viselkedése sokszor követelődző.

Ignatia 15CH napi 2x5: A gyermek a beszoktatást veszteségnek éli meg. Bánatos, sóhajtozik, állapota romlik vigasztalásra, de javul figyelemelterelésre. A szorongás görcshajlammal, gombóc érzettel a torokban jelentkezik. Befelé forduló, szélsőséges érzelmei vannak, hirtelen vált sírásból nevetésbe.

Staphysagria 15CH napi 2x5: Úgy reagál, hogy sokat megbetegszik, így otthon maradhat anyával. Nem mondja el a problémáját, sértettnek érzi magát és durcásan viselkedik anyával. Borzasztóan meg tud sértődni.

 

Anyuka is segíthet magán, ha már a bölcsiben elsírja magát: a Pulsatillát, ha csak egyedül sírdogál otthon, ahol senki sem látja, a Natrium Muriaticumot javasolt választani a változás elfogadásának könnyítésére.