Hálószobatitkok szülés után

Mikor és hogyan kezdjük újra a szexuális életet szülést követően? Ebből a kényes kérdésből gyakran csinálnak problémát az újdonsült szülők. Megfelelő információk tudatában azonban könnyen levetkőzhetjük bizonytalanságunkat és egykettőre orvosolhatjuk a problémát.

Mikor végre megérkezik a várva várt kis trónörökös, sok anyuka bizonytalanul áll gyermeke és párja között, hiszen nem tud akármikor párja rendelkezésére állni a kis jövevénnyel töltött fárasztó órák után. Arról nem is beszélve, hogy a női szervezetben zajló hormonváltozásokkal együtt járó érzelmi hullámzások csak megnehezítik a párok helyzetét az első időkben. Szakértők szerint inkább érzelmi, mint fizikai tényezők befolyásolják a nők szexuális hajlandóságát a baba megszületése után.

Az elsődleges női nemi szervek regenerálódásához általában hat hétre van szükség szülést követően. Ez a felépülési időszak mégis esetenként változhat. A lényeg, hogy beszéljünk meg mindent partnerünkkel, mert az információhiány félreértéseket, fölösleges találgatásokból fakadó feltételezéseket szülhet és ezzel egyre növekvő feszültséget generálhat. Bármennyire is kényes legyen a téma, fontos valamilyen módon a partner tudtára adni, hogyan is érzünk és milyen szükségleteink vannak szexuális téren. Az új helyzethez a család összes tagjának alkalmazkodnia kell, ehhez pedig időre van szükség.

 

A női test és lélek regenerálódása

A Journal of Sexual Medicine című lap egyik cikkéből arról tájékozódhatunk, hogy a Michigan Egyetem kutatói szerint a lelki okok sokkal inkább eltántorítják a nőket a szexualitástól, mint testük regenerálódásának nehézségei. Nagymértékben befolyásolja a szexuális élet újrakezdésének időpontját, hogy a pár mennyire rugalmas az új helyzetben illetve az is, hogy az újszülött mennyire nyugodt.

A kutatók felmérése azt is kimutatta, hogy az orvosok által javasolt hat hetes felépülési időszak szextilalmát sokan megszegik. Többek között az is kiderül a kérdőíves felmérésből, hogy a megkérdezett nők 40%-a már maszturbált a szülés utáni első hetekben és 26%-uk nemi életet élt a hathetes kontroll előtt. A hetedik héten  viszont a felmérésben résztvevők több, mint fele talált vissza párjához az ágyban. A szülést követő tizenkettedik hétre a megkérdezett nők 85%-a kezdte újra a nemi életet. A pásztorórák újrakezdésének napja tehát egyénenként igencsak eltér.

Az eredményekből az is kiderül, hogy a nők általában inkább a partner igényeinek kívánnak megfelelni és mindenekelőtt sokan a partnert részesítették orális élményben közösülés nélkül. Azok a nők, akik apás szülést választottak nagyobb szülés utáni szexuális vonzalomról számoltak be, mint azok, akik párjuk nélkül szültek.

Baby Blues

A gyengébbik nem tagjai gyakran kerülnek a baby blues állapotába az újszülött megérkezésével és hajlamosak megfeledkezni partnerükről. A hormonváltozások következtében rendkívül szeszélyes, sírós napok válthatják egymást, miközben talán észre sem veszik, hogy partnerüknek is vannak érzelmei. Szerencsére, a férfiak többsége egészen jól tolerálja a regenerálódó kismamák hangulati változásait. Előfordulhat, hogy ez az állapot több hétig is eltart egyes kismamáknál, ilyenkor tanácsos szakemberhez fordulni.

A női test regenerálódása

A baba világra jötte után körülbelül két hétig barnás folyás tapasztalható, majd a folyás sárgássá válik és a hatodik hétre általában el is múlik. Gyorsíthatjuk a gyógyulást nagyon óvatosan végzett térdfelhúzással és a méhtájék masszírozásával. Igyunk sok folyadékot, így a gyakori vizeletürítéssel is segítjük a hathetes regenerálódási folyamatot. Fontos ügyelni arra, hogy elkerüljük a székrekedést, ezért táplálkozzunk rostokban gazdagon.)

Csökkent libidó

Nem érdemes kétségbe esni, ha nem érzünk nemi késztetést az első időkben. Az ideje korán elkezdett szex fájdalmakkal járhat, a szoptató mellek is fájdalmat okozhatnak. Természetes a csökkent libidó megléte, hiszen a megváltozott külső miatt is frusztrált lehet a kismama. Meglepő ugyan, de a férfiak szexuális igénye is csökken a kezdeti időszakban, hiszen újdonsült apaként alkalmazkodniuk kell a megváltozott körülményekhez. A libidó csökkenése tehát mindkét fél részéről természetes állapot, aggodalomra semmi ok.

Apró jelek, szavak nélkül...

Sokan kényelmetlennek vagy idegennek találják a szavak használatát és inkább finom jelekkel, gesztusokkal próbálják a partner tudtára adni, hogy megnövekedett a szexuális étvágyuk.

Ha nehezen megy a pár tagjai közti kommunikáció, előre megbeszélhetnek egy közös jelet, ami egyértelművé teszi a másik számára, hogy párja vágyik a vele való szexuális együttlétre. Ilyen jel lehet például egy erre a célra kijelölt gyertya meggyújtása, vagy egy finom kis masszírozgatás…stb. A lényeg, hogy mindketten tudják, mit akar szavak nélkül, finoman jelezni a másik.

Újra együtt

Mint az a fentiekből is kiderül, a pár tagjain múlik, hogy mikor éreznek késztetést arra, hogy partnerükhöz szexuálisan visszataláljanak. Van, aki már négy hét után rendbe jön, ugyanis általában ekkorra zárul be a méhszáj. Amíg viszont nyitva van - nagy a fertőzés veszélye - nagyon nem ajánlatos még összebújni a szakértők szerint.

 

A szülést követő első szexuális aktus nem mindenkinek leányálom a szűk hüvelyérzet, az érzékeny heg és a megkeményedett szoptató mellek miatt. Számos pár, érthetően félve kezdi újra nemi életét. Előfordulhat, hogy száraz a hüvely, ilyenkor vizes alapú síkosítót érdemes használni. Aggodalomra semmi ok, a pásztorórák gyakorisága és minősége általában a baba egyéves korára helyreáll.